Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza skarga nadzwyczajna prokuratora generalnego dotyczy sprawy z Tomaszowa Lubelskiego

Joanna Nowicka
Pierwsza skarga nadzwyczajna prokuratora generalnego dotyczy sprawy z Tomaszowa Lubelskiego
Pierwsza skarga nadzwyczajna prokuratora generalnego dotyczy sprawy z Tomaszowa Lubelskiego Adrian Tomczyk
Zaskarżony wyrok zapadł w sądzie w wydziale cywilnym tomaszowskiego sądu. Chodziło o sprawę spadkową. Sąd uznał, że spadek po zmarłym należy się spadkobiercom ustawowym mimo, że jedna z osób przedstawiła testament. A ten być w takiej sytuacji najważniejszy.

Złożona w Sądzie Najwyższym skarga jest pierwszą skargą nadzwyczajną Prokuratora Generalnego. Dotyczy ona wyroku w sprawie cywilnej, który zapadł 17 kwietnia 2014 roku w Tomaszowie Lubelskim.

Sprawa z Tomaszowa dotyczyła stwierdzenia nabycia spadku. Jeden z uczestników postępowania spadkowego przedstawił przed sądem testament. Sąd nie wziął go jednak pod uwagę i orzekł, że spadek nabyli spadkobiercy ustawowi, czyli tacy, których wyznacza się w przypadku braku spadkobiercy wskazanego przez zmarłego w testamencie. Sąd nie zbadał też z urzędu czy spadkobiercy ustawowi posiadają testament.

Osoba, która przedstawiła testament bezskutecznie zaskarżała wyrok.

Prokurator Generalny w wystosowanej właśnie skardze stanął na stanowisku, że sąd naruszył prawo.
- Prokurator Generalny zarzucił rażące naruszenie przepisów prawa procesowego, a mianowicie art. 670 kodeksu postępowania cywilnego poprzez jego niewłaściwe zastosowanie i błędne ustalenie kręgu spadkobierców. Ponadto Prokurator Generalny wskazał na obrazę prawa materialnego, a mianowicie art. 926 par. 2 kodeksu cywilnego, poprzez jego niewłaściwe zastosowanie i orzeczenie o nabyciu spadku w porządku ustawowym, pomimo istnienia testamentu alograficznego - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Kodeks cywilny mówi, że dziedziczenie ustawowe następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy w testamencie albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

- Prokurator wniósł o uchylenie postanowienia i przekazanie sprawy do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Tomaszowie Lubelskim - informuje PK.

Możliwość kierowania skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego została wprowadzona nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym z 16 czerwca 2018 r. Skargę może wnieść m.in. właśnie Prokurator Generalny a sytuacji, gdy zaskarżane orzeczenie narusza prawo, zasady demokratycznego państwa, albo prawa i wolności człowieka. Skarga może być skierowana do SN do pięciu lat od zaskarżanego wyroku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowlubelski.naszemiasto.pl Nasze Miasto