Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zamościu obchodzili Światowy Dzień Turystyki. ZDJĘCIA

Joanna Nowicka
W Zamościu obchodzili Światowy Dzień Turystyki
W Zamościu obchodzili Światowy Dzień Turystyki jn
Zamojskie spotkanie z Okazji Dnia Turystyki zorganizowało Miasto Zamość i Lokalna Organizacja Turystyczna Zamość i Roztocze”. Święto turysty było okazją do wręczenia nagród i wyróżnień, podsumowania minionego roku turystycznego i zrealizowanych w Zamościu projektów unijnych. Goście zwiedzili też zmodernizowane zamojskie zoo.

Obchody Dnia Turystyki odbyły się w piątek w Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera. Lokalizacja zrozumiała biorąc pod uwagę, że zoo zostało uznane przez internautów za najlepszy produkt turystyczny województwa lubelskiego 2012. Wszystkim zaangażowanym w rozwój zambijskiej i roztoczańskiej turystyki dziękował prezydent Marcin Zamoyski:

- Turyści są zadowoleni z pobytu u nas i za to bardzo Wam wszystkim dziękuję – mówił Zamoyski stwierdzając jednocześnie, że światowy kryzys oznacza ograniczoną ilość „zachodnich” turystów odwiedzających Hetmański Gród – Trzeba zastanowić się nad rynkiem wschodnim. Rosja i Ukraina to nasi najbliżsi sąsiedzi, którym być może nie poświęcamy pod tym kątem wystarczająco dużo uwagi.

W czasie spotkania w zoo wręczone zostały też nagrody za działalność i zaangażowanie w promocję turystycznej marki Hetmańskiego Grodu.

Nagrody Prezydenta Miasta Zamość otrzymali:

* Z okazji jubileuszu 35-lecia pracy jako przewodnik turystyczny – Teresa Madej i Ewa Pasieczna
* Z okazji jubileuszu 40-lecia pracy jako przewodnik turystyczny - Andrzej Bużantowicz
* Za pracę i zaangażowanie w promocję Zamościa na turystycznej mapie Polski - Andrzej Kudlicki - Biuro Turystyczne „Quand” oraz Michał Basiński, Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Roztocze”
* Za działalność w zakresie turystyki przyjazdowej i promocji turystycznej miasta - Maria Kabaczyńska, długoletnia pracownica PTTK Oddział w Zamościu
* Za działania i zaangażowanie w promocję Zamościa – Grzegorz Garbuz, Dyrektor Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera.

Lokalna Organizacja Turystyczna „Zamość i Roztocze” przyznała z kolei po raz pierwszy ROZTOCZANA, czyli nagrodę za najlepszy produkt turystyczny roku 2012 na Roztoczu.

* Statuetka powędrowała do gminy Józefów za „Szlak geoturystyczny Roztocza Środkowego.

Marek Jawor, Prezes LOT „Zamość i Roztocze” w imieniu organizacji wręczył też wyróżnienia, które otrzymali:

* Maria Ryń – za upowszechnianie turystyki aktywnej oraz wysiłek włożony w nowe inwestycje w Nieliszu i Michalowie
* Jan Czochra - za zainicjowanie spływów kajakowych na Roztoczu oraz wkład w rozwój turystyki aktywnej
* Tadeusz Kończyński – za budowę kompleksu rekreacyjno- wypoczynkowego tworzącego nową jakość oferty kierowanej do turystów
* Zamojski Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu - za wysiłek włożony w rozbudowę i modernizację Ogrodu Zoologicznego, a tym samym uatrakcyjnienie i wzbogacenie oferty turystycznej regionu.

Turystyka w Zamościu jest, jak wszędzie, ściśle powiązana z inwestycjami. Tych w ostatnich latach było w Hetmańskim Grodzie zatrzęsienie. Wiceprezydent Tomasz Kossowski zaprezentował zrealizowane w ostatnich latach inwestycje, w większości sfinansowane z funduszy europejskich.

Zachodniopomorska Grupa Doradcza Sp. z o.o. przedstawiła natomiast wyniki ewaluacji projektu Zamość, miasto UNESCO, Pomnik Historii RP produktem turystycznym polskiej gospodarki, czyli ogólnie mówiąc „turystyczne dane statystyczne o Zamościu”.

Wstępne wyniki ankietowych i telefonicznych badań realizowanych od maja do września 2012 roku mówią m.in.: o tym, że Zamość odwiedza mniej więcej tyle samo mężczyzn co kobiet oraz, że 95% turystów w Hetmańskim Grodzie to nasi krajowi zwiedzający.

Z zagranicy przyjeżdżają do nas goście z Ukrainy, Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii. Badania wskazały też, że turyści z poza granic kraju przyjeżdżają do nas często dlatego, że słyszeli o Zamościu i byli go po prostu ciekawi. Nie bez wpływu pozostaje tu wiedza o rewitalizacji miasta.

Z kolei informacje o długości pobytu w Hetmańskim Grodzie wskazują, że wciąż najczęściej są to jednodniowe przyjazdy – bez noclegu.

Ciekawostką jest też ocena zamojskich atrakcji – o ile dla Polaków najciekawsze i najczęściej odwiedzane jest zoo, o tyle goście z zagranicy preferują Stare Miasto i fortyfikacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto