Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kształtowanie się Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Lublina

OPRAC.: LY
pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Lublin miał znaczący wpływ na kształtowanie się Państwa Podziemnego w Polsce. Korzenie tutaj mają dwie inicjatywy, które rozlały się na całą Polskę.

W czasach okupacji podczas drugiej wojny światowej Lublin był stolicą regionu o największym stopniu walki podziemnej w kraju. To tutaj powstały dwie inicjatywy, które rozeszły się następnie po całej Polsce.

28 września 1939 roku w mieście rozpoczęto tworzenie tajnej organizacji wojskowej, Komendy Obrońców Polski. Za jego powstaniem stał mjr Bolesław Studziński. W organizacji działali ludzie pochodzący z Lublina i to tutaj znajdowały się punkty kontaktowe KOP, z których na cały kraj biegły szlaki organizacyjne.

Studziński stworzył także Komendę Okręgu, która zarządzała pracami komend obwodowych i kierowała organizację miejską. Lublin podzielono na rejony organizacyjne: Stare Miasto, Dziesiąta, Kośminek, Wieniawa, Śródmieście, Lubartowska, rejon kolejowy, rejon pocztowy i rejony specjalne.

W październiku KOP połączyła się z warszawską Gwardią Ludową. Dzięki temu rozciągnął swoje wpływy na drobniejsze ugrupowania konspiracyjne w terenie. Organizacja uznawała zwierzchnictwo polskich władz na emigracji.

Niestety, w 1940 i 1941 roku KOP straszliwie ucierpiała przez gestapo. W mieście aresztowano wielu członków, którzy następnie byli torturowani i zsyłani do obozów. KOP jednak działała dalej, angażując się w wyzwolenie. M.in. uratowała wielkie dzieła Jana Matejki, które były ukryte w Lublinie.

Drugą inicjatywą ogólnopolską, która swój początek miała w stolicy Lubelszczyzny, była reaktywacja Stronnictwa Ludowego - najliczniejszej partii politycznej okresu międzywojennego. Powołano władze naczelne - Centralne Kierownictwo Ruchu Ludowego, kryptonim "Roch". Ruch wkrótce powołał formację zbrojną - Straż Chłopską, która przekształciła się wkrótce potem w Bataliony Chłopskie.

Choć BCh i "Roch" nie utworzyły w mieście sitaki organizacyjnej czy garnizonu, pomogły połączyć ludzi prasy, kolportażu, przerzutów broni i łączności.

W Lublinie zawiązało się wiele organizacji konspiracyjnych, samorzutnie lub z inicjatywy władz centralnych. Należą do nich: Orzeł Biały, Żołnierze Armii Polskiej (ŻAP), Polska Organizacja Zbrojna (POZ), Organizacja Wojskowa "Unia", Związek Odbudowy Rzeczypospolitej (ZOR), Organizacja Wojskowa "Wilki" czy Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW). Z czasem organizacje się scalały, mniejsze z nich były rozbijane przez gestapo.

Na terenie województwa można znaleźć ślady istnienia kilkudziesięciu. Działania na terenie Lublina były szczególnie trudne, tu bowiem powstała szkoła agentów, którzy zajmowali się prowokowaniem i penetracją środowisk podziemnych. Organizacje podziemne prowadziły kontrwywiad, likwidując konfidentów.

Źródło: Teatrnn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kształtowanie się Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Lublina - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto