MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mega ciekawa wystawa! Prace Andego Worhola i Mariny Abramović w Kaisertrutz w Goerlitz

OPRAC.:
Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
organizator
Czy widzieliście już najnowszą wystawę czasową Zbiorów Historii i Kultury Miasta Görlitz w barbakanie Kaisertrutz? „Wędrowcy światów. Współczesna sztuka z kolekcji Hoffmannów” to prawdziwa gratka dla miłośników i znawców sztuki współczesnej. W soboty: 14 maja i 4 czerwca, muzealnicy zapraszają na specjalne oprowadzenie po wystawie w języku polskim. Bilety w cenie 4 i 6 euro.

Niezwykły projekt wystawienniczy prezentujący kolekcję Eriki i Rolfa Hoffmannów będzie gościł w Keisertrutz do 12 czerwca. Już dziś, 14 maja, o godzinie 14.00 po wystawie „Wędrowcy światów. Współczesna sztuka z kolekcji Hoffmannów”, na którą składają się m.in. prace Andego Warhola, Mariny Abramović, czy Helmuta Newtona, oprowadzi i opowie o niej po polsku Petrus Snoeijer. Muzealnicy i kustosze z Kaisertrutz serdecznie zapraszają polskich miłośników sztuki współczesnej.

Kolejne oprowadzenie dla polskich gości odbędzie się  4 czerwca o godzinie 14.00.

Sztuka współczesna z Schenkung Sammlung Hoffmann

Artystki i artyści są stale w ruchu. Ich życiowe drogi kształtują się pod wpływem wewnętrznej dynamiki zglobalizowanego rynku sztuki, a także wydarzeń politycznych na świecie. Twórczość artystyczna czerpie z osobistych doświadczeń i okoliczności społecznych, co widać na przykładzie prezentowanego wyboru artystycznych wypowiedzi z Schenkung Sammlung Hoffmann. Biografie wielu występujących tu artystów noszą ślady doświadczeń migracji i politycznych przemian na linii Wschód-Zachód. Odzwierciedla się to w podejmowanych tematach: granicy i wymiany, ojczyzny i obczyzny, tożsamości i wykorzenienia, które dotykają kwestii ważnych również dla Europa-Miasta Görlitz-Zgorzelec i jego mieszkańców.

Parę kolekcjonerów sztuki, Erikę i Rolfa Hoffmannów także można określić tym mianem: „wędrowcy światów”. Wcześnie interesowali się wypowiedziami artystycznymi ze Wschodu i Zachodu. Po zjednoczeniu Niemiec pragnęli aktywnie współkształtować krajobraz kulturowy na obszarze dawnego NRD. Plany stworzenia Hali Sztuki w Dreźnie spełzły na niczym. Natomiast w 1994 roku zakupili budynek pofabryczny w berlińskiej dzielnicy Mitte i urządzili tam pomieszczenia mieszkalne, a zarazem dostępną publicznie przestrzeń wystawową. W 2018 roku Erika Hoffmann przekazała kolekcję Państwowym Zbiorom Sztuki w Dreźnie w darowiźnie.

Wystawa zorganizowana została w kooperacji Zbiorów w Goerlitz z Miejskimi Muzeami w Zittau i działem Schenkung Sammlung Hoffmann Zbiorów Sztuki w Dreźnie. Drugą część ekspozycji można oglądać w Miejskich Muzeach w Zittau.

Informacja: Ina Rueth / Görlitzer Sammlungen für Geschichte und Kultur Kulturhistorisches Museum

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto