18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Muzeum Pożarnictwa w Oseredku doczeka się nowej siedziby (ZDJĘCIA)

Joanna Nowicka
Muzeum Pożarnictwa w Oseredku doczeka się nowej siedziby
Muzeum Pożarnictwa w Oseredku doczeka się nowej siedziby Szczepan Łasocha
To będzie muzeum z prawdziwego zdarzenia. Murowany przestronny budynek ma stanąć w Oseredku w przyszłym roku. Dzięki inwestycji pompy, gaśnice, hełmy i strażackie pojazdy doczekają się godnej ekspozycji.

Historia Muzeum Pożarnictwa w Oseredku to historia Jana Łasochy, wieloletniego komendanta Gminnego Związku OSP w Suścu. Strażak zaczął kompletować eksponaty w latach 60-tych. Dziś jest ich około 300 a pieczę nad dziełem ojca przejmuje powoli syn założyciela, Szczepan Łasocha - komendant OSP w Oseredku i strażak Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie:
- Możemy pochwalić się sikawką konną z 1891 roku wykorzystywaną przez strażaków we Lwowie, kilka samochodów z lat 60-tych i 70-tych, mundury, hełmy i gaśnice... opowiadać można godzinami - mówi Szczepan Łasocha.

W budynku obecnego muzeum już dawno jest za ciasno dla eksponatów działającego tu od kilkunastu lat muzeum. A wyjątkowych strażackich gadżetów wciąż przybywa: - Ostatnio kupiłem starą sikawkę. Na złomie. Zdarza się też, że gminy przekazują nam nieodpłatnie pojazdy, które wycofują z użytkowania - tłumaczy Szczepan Łasocha.

Nie brakuje też turystów. Wystawa otwierana jest przeważnie dla grup. Po wcześniejszym umówieniu. Eksponaty oglądali już Niemcy, Ukraińcy, Rosjanie czy Holendrzy.
- Zechcemy zatrudnić kustosza. Nie wiem jeszcze czy na cały etat i przez cały rok, ale w sezonie turystycznym będzie tu cały czas pracownik. Myślimy, by dodatkowo uruchomić w muzeum Punkt Informacji Turystycznej - mówi wójt Suśca

Prace budowlane przy nowej siedzibie muzeum właśnie ruszają. termin wykonania inwestycji wyznaczono na koniec lipca 2014 roku. Budynek stanie przy miejscowej remizie. Ma być parterowy, murowany z dwiema salami i antresolą - w sumie ponad 300 m powierzchni wystawienniczej. Do tego toalety i pomieszczenie socjalne.

Projekt przewidywał, że inwestycja pochłonie 1,2 mln zł. Po przetargu stanęło na 923 tys. zł. 500 tys. popłynie z kasy unijnej. Reszta to wkład własny gminy.

Muzeum Pożarnictwa w Oseredku będzie pierwszym profesjonalnym muzeum na Zamojszczyźnie i drugim w województwie. Pożarnicze eksponaty możemy oglądać też w Kraśniku.

Z Gwiazdami - Magdalena Ogórek - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tomaszowlubelski.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie