Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły ponadgimnazjalne. 22 nauczycieli zwolnionych

JM
Kilka miesięcy temu głośne były protesty przeciw planowanej likwidacji szkół
Kilka miesięcy temu głośne były protesty przeciw planowanej likwidacji szkół Jakub Marcjasz
Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni naborem - mówi wicestarosta żywiecki. W szkołach prowadzonych przez powiat będzie się uczyć 1399 uczniów. Mimo tego w szkołach ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Żywiecki, nie obyło się bez zwolnień.

Z 22 nauczycielami ze szkół prowadzonych przez powiat żywiecki rozwiązano stosunek pracy po zakończeniu roku szkolnego 2015/2016. Powód to niż demograficzny i szukanie oszczędności.

Liczba uczniów (jeszcze) spada

Największej zapaści spodziewamy się w przyszłym roku szkolnym. W szkołach ponadgimnazjalnych będzie wówczas ponad 250 dzieci mniej w stosunku do roku obecnego - zauważa Stanisław Kucharczyk, wicestarosta żywiecki.

A spadek uczniów jest naprawdę znaczący.

- To jest przepaść - mówi Stanisław Kucharczyk. - Na przestrzeni ostatnich lat młodzieży uczącej się jest o tysiąc mniej. To praktycznie parę szkół - opisuje skalę zjawiska.

Dlatego powiat szukając oszczędności - był moment, że mówiło się nawet o 6,2 mln zł deficytu i to tylko na samych płacach - chciał w zeszłym roku likwidować nawet szkoły. Ostatecznie zgody nie wyraził na to kurator oświaty.

I tak w roku szkolnym 2016/2017 w 46 oddziałach uczyć będzie się 1399 uczniów (średnia w oddziale wynosi blisko 30,5 ucznia). Dwa oddziały, czyli tyle ile planowano, uruchomiono w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Węgierskiej Górce. To ta placówka najbardziej była zagrożona widmem likwidacji.

- Generalnie jesteśmy pozytywnie zaskoczeni naborem - mówi wicestarosta żywiecki.

Władze powiatu obawiały się, że oprócz niżu demograficznego wpływ na ilość uczniów będzie miało także otwarcie drogi ekspresowej do Bielska-Białej. Łatwiejszy dojazd mógł spowodować zwiększenie liczby uczniów z Żywiecczyzny, którzy wybiorą szkoły ponadgimnazjalne poza naszym powiatem. Na szczęście tak się nie stało. A liczba uczniów, którzy decydują się na taki krok, od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie i wynosi 8-10 proc. Poza tym udało się przyciągnąć do naszych szkół uczniów spoza powiatu. To ważne, bo wysokość subwencji oświatowej uzależniona jest od liczby uczniów. - W efekcie, przy dużym niżu, mamy praktycznie tę samą liczbę dzieci co rok wcześniej - zauważa Stanisław Kucharczyk, podkreślając, że to m.in. zasługa oferty i nietypowych kierunków kształcenia.

Zwolnienia muszą być

To jednak nie uchroniło przed zwolnieniami nauczycieli. Wszystko dlatego, że zmniejszona została liczba oddziałów w szkołach, a to w efekcie mniejsza liczba godzin dydaktycznych. Wszystko po to, aby ograniczyć koszty prowadzenia placówek oświatowych.

- Nie stać nas, aby prowadzić prawie, że indywidualne nauczanie - tłumaczy wicestarosta.

W tym roku deficyt w powiatowej oświacie ma wynieść około 2,5 - 3 mln zł.

Spośród zwolnionych nauczycieli (dotknęły one uczących przedmiotów ogólnych, a nie zawodowych) cześć była zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Najwięcej zwolnień - pięć - miało miejsce w Zespole Szkół Agrotechcznicznych i Ogólnokształcących w Żywcu-Moszczanicy. Na szczęście co najmniej czterech pedagogów znalazło już nową pracę.

Jaki będzie ten rok szkolny czas pokaże. Wiadomo, że apogeum będzie miało miejsce w roku szkolnym 2017/2018.

- Do tego wstrząsu, który nastąpi w przyszłym roku, przygotowujemy się od dwóch lat - mówi Stanisław Kucharczyk, przypominając, że temu służyła decyzja o braku etatowego członka zarządu, czy likwidacja Powiatowego Zarządu Oświaty.

- Musimy to przetrwać, a potem będzie już lepiej - kończy wicestarosta żywiecki.

W ogłoszonej w piątek przez minister edukacji reformie jest zapowiedź utworzenia od września 2017 roku czteroletniego liceum, pięcioletniego technikum oraz trzyletniej szkoły branżowej pierwszego stopnia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto