Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczczono pamięć wydarzeń, na których ciąży wymiar zdrady i ciosu w plecy. Obchody rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę [ZDJĘCIA]

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow – IV rozbioru Polski. Zobaczcie jak Zamość uczcił pamięć wydarzeń, które miały miejsce 81 lat temu.

Tajny protokół towarzyszący paktowi Ribbentrop-Mołotow nie zawierał, wbrew powszechnym opiniom, zobowiązania ZSRR do zbrojnego wystąpienia przeciwko Polsce. Określał on jedynie kształt postulowanych przyszłych granic. Pod koniec sierpnia 1939 r. było oczywiste, że podział polskiego terytorium może nastąpić jedynie w wyniku wojny. Kwestią otwartą było natomiast to, czy Stalin zdecyduje się na taki krok.

17 września 1939 roku wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny na całej linii przekroczyły granicę, napadając na Polskę, która w tym czasie była już w stanie wojny z Niemcami. Oznaczało to jawne pogwałcenie paktu o nieagresji zawartego przez Moskwę i Warszawę latem 1932 r.

Dzisiaj przeżywamy podwójną rocznicę w naszym mieście: 300-lecia Synodu Zamojskiego i 81. rocznicę agresji ZSRR na Polskę (...). 81 lat temu Rzeczpospolita stawiała heroiczny opór hitlerowskiemu najeźdźcy i ZSRR. To własnie wtedy Polska otrzymała cios ze wschodu. Cios w plecy, zaplanowany, wyrachowany, potwierdzony Paktem Ribbentrop-Mołotow oraz łamiący wszelkie normy moralne, moralne i ludzkie

– zwracał uwagę podczas uroczystości na Rynku Wielkim Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Stalin nie wypowiadając wojny, złamał postanowienia Traktatu Ryskiego i inne umowy międzynarodowe. Ruszył na pomoc hitlerowskim Niemcom i uderzył ze wschodu na niemal bezbronna Polskę (...). Dziś dziękuję wszystkim tym, którzy przez pokolenia swoją niezłomną pracą i postawą świadczą prawdę o zbrodniach sowieckich, czczą pamięć ofiar reżimu stalinowskiego i edukują świadomą swojej historii młodzież (...). Okupacja sowiecka trwała 50 lat

– mówił Prezydent Zamościa.

Obchody rocznicowe w Zamościu rozpoczęły się mszą św. o godz. 17 tej w intencji poległych w obronie Ojczyzny w Katedrze Zamojskiej oraz z okazji 300-lecia Synodu Zamojskiego.

O godz. 18-tej na Rynku Wielkim odbyła się manifestacja patriotyczna, ceremoniał wojskowy, okolicznościowe wystąpienia, apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie wieńców i kwiatów.

Organizatorzy wydarzenia – Miasto Zamość, Garnizon Zamość, Parafia Katedralna Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła w Zamościu, Światowy Związek Żołnierzy AK – Okręg Zamość, Stowarzyszeni „Jesteśmy z Tobą – Bądź z nami”.

Zobaczcie naszą fotorelację z wydarzenia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto