MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki piknik archeologiczny w Sąsiadce. W programie m.in. pokazy i koncerty

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Nikt nie będzie się nudzić. W Sąsiadce (gm. Sułów) zaplanowano VII Piknik Archeologiczny. Odbędzie się na terenie starego grodziska w niedzielę (7 lipca).

Wysokie wały i badana archeologiczne

To piękne, pełne tajemnic miejsce. Stary gród na pograniczu polsko-ruskim w Sąsiadce (w źródła pojawia się także jako „Sutiejsk”) był kiedyś ważnym ośrodkiem handlowym na szlaku z Krakowa do Kijowa. Uważa się, że należał on do słynnych, wczesnośredniowiecznych Grodów Czerwieńskich i musiał mieć duże znaczenie polityczne i gospodarcze.

Skąd o tym wiemy? Pierwsze wykopaliska w Sąsiadce zostały przeprowadzone w1936 r. pod kierunkiem prof. Włodzimierza Antoniewicza oraz Zofii Wartołowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego. Wykonano wówczas m.in. pomiary dawnego grodziska. Kolejne badania prowadzono w 1937, 1938 i 1939 r.

Stanowisko zdobyło wówczas duży rozgłos. Podobały się m.in. stare wały grodziska o wysokości od 5 do 6 m (teraz od 3,5 do 6 m).

Dawny Sutiejsk

Badacze wyróżnili na tym stanowisku tzw. gród właściwy oraz obszerne podgrodzie. Odkryto także ślady dawnej studni oraz wiele bezcennych zabytków. To cztery pieczęcie Dawida Igorowicza (był on księciem wołyńskim), sześć glinianych i bogato zdobionych pisanek, które świadczyły o kontaktach mieszkańców dawnej Sąsiadki z Rusią, miecze oraz m.in. inne elementy uzbrojenia.

To stare grodzisko nadal jest doceniane. Przyjeżdżają oglądać je turyści indywidualni oraz autokarowe wycieczki z różnych stron Polski. Mieszkańcy tej miejscowości chcieli to wykorzystać. Kilka lat temu powołano Stowarzyszenie "Grodzisko Sąsiadka – Dawny Sutiejsk", które skupia kilkudziesięciu członków i sympatyków.

Od kilku lat organizują w Sąsiadce pikniki naukowe, prelekcje oraz warsztaty garncarskie i łucznicze. Jakiś czas temu postawiono także przy grodzisku m.in., altanę dla turystów stylizowaną na dawną chatę, wybudowano drewniane schody prowadzące na wały grodziska oraz platformę widokową.

Wystąpi Zespół Muzyki Dawnej Viatores

Teraz członkowie stowarzyszenia wraz z Urzędem Gminy w Sułowie oraz miejscową Gminną Biblioteką Publiczną organizują VII Piknik Archeologiczny. Odbędzie się w Sąsiadce w niedzielę (7 lipca).

O godz. 14 zaplanowano tam mszę, a potem oficjalne powitanie oraz okolicznościowe przemówienia. O godz. 16 na scenie wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Dęta gminy Sułów i Nielisz. Następnie (ok. godz. 17) rozpoczną się pokazy historyczne oraz konkursy dla publiczności.

To będzie dopiero początek. O godz. 18 wystąpi gwiazda wieczoru – Zespół Muzyki Dawnej Viatores, a następnie rozpocznie się zabawa z grupą Djem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jan Machulski i jego role

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielki piknik archeologiczny w Sąsiadce. W programie m.in. pokazy i koncerty - Zamość Nasze Miasto

Wróć na tomaszowlubelski.naszemiasto.pl Nasze Miasto